


| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 400 V |
| Length | 6.73 mm |
| Width | 6.22 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 2.38 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 10 MHz |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 1 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Power Dissipation | 1.56 W |
| Power Dissipation | 1.56 W |
| Max Collector Current | 1 A |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 400 V |
| Transition Frequency | 10 MHz |
| Element Configuration | Single |
| Max Frequency | 10 MHz |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 400 V |
| Max Breakdown Voltage | 400 V |
| Gain Bandwidth Product | 10 MHz |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 500 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 1 V |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 5 V |
| hFE Min | 30 |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 months ago) |
Stock: 861
Distributors
pcbx
Unit Price$0.72490
Ext.Price$0.72490
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.72490 | $0.72490 |
| 10 | $0.61747 | $6.17470 |
| 25 | $0.58191 | $14.54775 |
| 50 | $0.54840 | $27.42000 |
| 100 | $0.51682 | $51.68200 |
| 300 | $0.40643 | $121.92900 |
| 500 | $0.31962 | $159.81000 |
| 1000 | $0.30283 | $302.83000 |
